Co je to „Zahájení“ a proč se ho učíme?
Podívejme se nejdřív, co má Zahájení společného a co rozdílného s ostatními částmi hry. S Koncovkou jej určitě srovnávat nemůžeme.
V Koncovce jde ve většině případů o prosazení pěšce do Dámy a posléze dání matu, nebo v menšině případů o přímé dání matu. To se nám v Zahájení podaří málokdy – ať už jde o dání matu nebo dokonce proměnu pěšce v Dámu.

Zahájení

Co Střední hra ? Tam už je podobnost mnohem větší. Jde nám o stejné cíle-ovládnutí centra (získání prostoru), dobrý vývin figur (získání času) a ukrytí (bezpečnost) Krále.
Střední hra

Zahájení

Znamená to, že Zahájení a Střední hra jsou totožné a vzájemně zaměnitelné ?
Nikoliv.
Zkuste si postavit Základní pozici před začátkem partie. Jako bílý máte k dispozici celkem 20 tahů. Kolik z nich partii prohrává ? … Budete se tomu možná divit, ale ŽÁDNÝ. I tak strašlivé tahy jako je 1.Jh3, 1.Ja3 nebo 1.h4 jsou hratelné… pro POČÍTAČ. Ten dokáže najít i v zoufalé pozici záchranu, člověk ne. A podobné je to i v dalších tazích. Většinou máte na výběr z mnoha neprohrávajících tahů.

Znamená to tedy, že v Zahájení můžeme hrát cokoliv ?
NE, ROZHODNĚ NE, je to ZÁSADNÍ CHYBA, které se dopouští mnoho, i zkušenějších, šachistů.
Proč tomu tak je ?
Zkuste popřemýšlet, jaký plán byste zahráli například po 1.h4 ???

Hodnocení:
POČÍTAČ = (-0,27)
ČLOVĚK dlouhodobě špatná pozice, bílý stojí na prohru
Krátká rošáda je zkažená, takže ukrýt Krále můžete jen na Dámském křídle. Nic nevyvíjíte, Věž na h3 je jen směšná, o Centrum budete bojovat až v dalších tazích. Udělali jste naprosto zbytečný tah a jako „bonus“ budete muset v budoucnu krýt slabého pěšce na h4.
Pozice se vám bude HRÁT ŠPATNĚ a jen OBTÍŽNĚ NAJDETE PLÁN, který vám zachrání remízu.
A to jsou taky hlavní důvody, proč se učíme (studujeme) Zahájení.
- aby se nám pozice LÍBILA
- abychom snadno našli DOBRÝ PLÁN
Nepodceňujte to prosím !
Průměrný až vysloveně špatný šachista se od dobrého hráče liší tím, že bez přemýšlení odehraje prvních 7 – 10 tahů, a pak horečně přemýšlí, jak se z té šlamastyky dostat.
Přemýšlejte a hrajte šachy už od PRVNÍHO TAHU !!
Už od prvního tahu se snažíme VNUTIT soupeři svůj styl hry a POZORNĚ SLEDUJEME jeho odpovědi, abychom na ně mohli správně reagovat.
Šachy se tak podobají jiným sportům, například boxu, kdy dobrý boxer od začátku „tancuje“ kolem soupeře, číhá na jeho chybu a přesně ví, kdy udeřit.
Hrajte tak i Zahájení. S dobrým plánem hned od začátku.