Jak na to
Ve většině šachových úloh je vždy na tahu bílý a jeho úkolem je dát mat černému Králi v předepsaném počtu tahů. Protože však 3 a vícetahové úlohy jsou už příliš těžké, zůstaneme zatím u dvoutažek. I tak to jsou náročné problémy a užijeme si při nich spoustu zábavy 🙂
Jak postupujeme:
- Zhodnotíme (analyzujeme) pozici. Všímáme si počtu figur a vztahů mezi nimi.
- Najdeme silné tahy černého (jakoby byl černý první na tahu) a představíme si matovou odpověď bílého. Odhadneme přitom, je-li úloha založena hrozbě nebo jedná-li se o úlohu tempovou (tedy založenou na nevýhodě tahu, ve které se černý ocitne po úvodním tahu bílého).
- Hledání způsobu vedení útoku (vytvoření hrozby nebo vyčkávací tah) a následně vybereme možné první tahy. Ty postupně vyhodnocujeme na základě propočtu variant. Pokud na každou obranu černého najdeme mat, jsme u cíle. Správný první tah je Úvodník, chybné první tahy nazýváme Svůdnostmi.
- Zapíšeme všechny nalezené varianty a PEČLIVĚ zkontrolujeme jejich správnost. Tím jsme úlohu vyřešili. Uveďme si Cvičný příklad.
Cvičný příklad
Mat 2.tahem (3 + 2)
- Na šachovnici je velmi málo figur. Nejsilnější z nich je Dáma, ta bude pravděpodobně hlavní aktérkou děje.
- Černý se může bránit tahem 1. …Kc1, na to následuje mat 2.Da1. Po 1. …Kxe1 si představíme mat Dámou na c1 nebo e2. Promění-li si černý pěšce v Dámu, matí pouze 2.De2.
1. Zkusme najít Úvodník, po kterém Dáma kontroluje pole a1 a e2. Nabízí se Svůdnost 1.De5?, která je vyvrácena tahem 1. …c1J! Další možností je ale 1.Db2! Po 1. …c1J vyjde 2.Dd2 a maty vycházejí i na ostatní tahy.
4. Zapíšeme všechny nalezené varianty.
Úlohu řešte pouze v hlavě, netahejte figurkami na šachovnici! Je to vynikající cvičení Propočtu, který budete potřebovat v praktických partiích.