A pak že zázraky se nedějí

V pátek jsem dostal email a naše potvrzená sestava mě neskonale překvapila, jen jedna očekávaná absence a jinak v plné síle. Celkem pozitivně naladěn jsem přemítal o nedělním zápase a o tom, jestli existuje něco, co by nám mohlo zabránit vyhrát. Konečně přišla neděle a zápas AŠK-Šumperk a při pohledu na soupisku hostů jsem přemýšlel, jestli to myslí vážně, v tak slabé sestavě jsem je ještě hrát letos neviděl. A přestože nám chyběl původně nahlášený Tomáš Zbořil, utkání mělo jasného favorita.

Možná i proto jsem vlastní partii nevěnoval moc pozornosti a chtěl ji mít co nejrychleji z krku. Když jsem se poprvé na partii pořádně podíval, tak jsem zjistil, že jsem ve střelcovce s 6 pěšci na každé straně a jak to budu vyhrávat mi rozhodně jasné nebylo. Rozhodl jsem se tedy rozptýlit chmury pohledem na šachovnice spolubojovníků.

Chmury naopak narostly, na jedničce prohranej Tonda Neoral, na druhé až čtrté Peťa Kozák, Honza Gerych i Michal Peřina remízoví, na páté já v remízové koncovce, na šestce Viktor „čistič“ Houžva pěšce víc už od zahájení a asi jediná lepší pozice, na sedmičce totální chaos, Honza Zdražil obětoval věž za dva pěšce a možný útok nebyl z nejjednodušších, no a na osmičce Martin Konečný nekorektně obětoval figuru, čili zápas prohraný a možná i s debaklem. Vrátím se k partii a soupeř mi nabízí remis.

Přemýšlím, jestli ji vzít hned a nebo udělat pár tahů na důkaz, že jsem to zkusil a prostě to nešlo. Vzpomněl jsem si na první a poslední desku a rozhodl se těch pár tahů udělat. Tak jsme udělali pár tahů a skončili v pozici, ke které jsme oba směřovali, černý se postavil králem do opozice a zřejmě měl v záloze i transparent NO PASARAN. Když jsme však dospěli do „konečné“ pozice dle černého, tak jsem zahrál já svůj poslední tah a černý zjistil, že nevýhoda tahu je pěkné svinstvo, o pár minut později se vzdal a my se ujali vedení 1:0.

A tím započala ta šílená jízda. Honza Zdražil přeměnil útok v zisk bodu, Viktor přidal dalšího pěšce a bez problémů zvítězil v koncovce, Michal Peřina tvrdě potrestal nepřesnosti soupeře a z prohraného zápasu jsme rázem vedli 4:0.

A aby toho nebylo pro hosty málo, tak Martin Konečný, který měl průběžně věž a koně míň, dostal darem dva jezdce a zvítězil v koncovce s kvalitou méně. 5:0

Na první a druhé šachovnici se hráči dohodli na remízách 6:1 a dohrával Honza Gerych koncovku s lepším střelcem a pěšcem více, což zvládl dotáhnout do vítězného konce a uzavřel skóre na 7:1.

Jelikož Přemyslovice prohrály, jsme znovu ve hře o postup do druhé ligy.

(Poznámka autora: Názory na všechny partie včetně vlastní jsou čistě subjektivní, ještě jsem neměl čas je prohnat kompem.)

Napsat komentář